20 Mart 2019 Çarşamba

2013-2014 Orman Mühendisliği Bölümü Teknik Gezisi

07 Mayıs 2014 Çarşamba 16:45 tarihinde eklendi | 4285 defa okundu
Muğla

Orman Mühendisliği Bölümünden Muğla Yöresi Ormanlarında Teknik Gezi

Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü tarafından 01-04 Mayıs 2014 tarihleri arasında Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne teknik gezi düzenlendi.

SDÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasin KARATEPE başkanlığında gerçekleştirilen geziye Doç. Dr. Hasan ALKAN, Doç. Dr. Mehmet EKER, Doç. Dr. Ramazan ÖZÇELİK, Doç. Dr. Mehmet KORKMAZ, Yrd. Doç. Dr. Nevzat GÜRLEVİK, Uzman Süleyman Uysal ve 25 öğrencimiz katılmıştır. Teknik gezi kapsamında;

- Elmalı’da bulunan Avlan Gölü’nün geçmişten günümüze olan değişimi tartışılmış, göl ve çevre ormanlarındaki çalışmalar değerlendirilmiştir.

- Kaş ve çevresindeki kumul ağaçlandırma çalışmaları yerinde incelenmiştir.

- Fethiye Babadağ’da orman ekolojisi ve amenajman uygulamaları ile orman transportu çalışmaları değerlendirilmiş ve doğa turizmi kapsamında yamaç paraşütü etkinlikleri gözlenmiştir.

- Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğü ormanlarında rehabilitasyon çalışmaları, sığla ormanlarının önemi ve sığla yağı üretimindeki rolü ve okaliptüs ağaçlandırmaları konusunda bilgilendirmeler yapılmıştır.

- Gökova Orman Fidanlığı’nda tohum temini ve saklanması ile fidan üretim teknikleri, özellikle çelikle üretim ve aşılama hakkında uygulamalı bilgiler alınmış,

- Ülkemizin orman yangınları konusunda en hassas bölgelerinden birisi olan Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü’nde orman yangınları ile mücadele çalışmaları yerinde incelenmiş, ilk müdahale araçları, arazöz, su tankeri ve yangın helikoplerinin çalışma esasları ayrıntılı olarak tanıtılmıştır.

- Son olarak Muğla ilinde bulunan ve ormancı türküsüne konu olan Gevenes Köyündeki “Belen Kahvesi” ziyaret edilmiştir.

Gezinin başlangıcından itibaren her türlü destekleri için Bucak, Elmalı, Finike, Kaş, Fethiye, Köyceğiz, Marmaris ve Yatağan Orman İşletme Müdürlükleri ile Gökova Orman Fidanlığı yönetici ve personeline çok teşekkür ederiz. 

TEKNİK GEZİ FOTOĞRAF ALBÜMÜ

 

 


Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Orman Fakültesi, 32260, Isparta
   Tel : +90 246 211 3833
   Fax : +90 246 211 3948
   E-posta : ormanf@sdu.edu.tr