18 Mart 2019 Pazartesi

Batum Botanik Bahçesi Gezisi tamamlandı

11 Mart 2013 Pazartesi 17:32 tarihinde eklendi | 3638 defa okundu
Doğa ve Ekolojik Gözlem Kulübü tarafından, Amasya, Samsun, Ordu, Trabzon ve Batum illerini kapsayan ve bu yörelerin botanik bahçeleri ve orman alanlarına düzenlenen araştırma ve teknik gezi tamamlanmıştır.

Kulübün akademik danışmanı Yrd. Doç. Dr. İsmail DUTKUNER, kulüp başkanı Murat Can BAKIR, başkan yardımcısı Hakan EMİR, sayman Ufuk OTÇU tarafından planlanan gezinin Gürcistan bölümünde Batum Botanik Bahçesi ziyaret edildi.

Ziyaret sırasında ekibimize Batum Botanik Bahçesi uzmanlardan Dr. Juliet eşlik edip detaylı bilgiler verdi.

Batum Botanik Bahçesi nitelik ve nicelik itibariyle Dünya Botanik Bahçeleri içerisinde 5. sırada yer almaktadır. 1912 yılında kurulan bahçede 4 km yürüme parkuru tüm Dünyadan temin edilern ve çoğunluğunu orman ağaçlarının oluşturduğu ( bir kısmı peyzaj bitkileri ) 4000 adet tür bulunmaktadır. Toplam büyüklüğü 112.5 ha olan botanik bahçesinin oluşturulmasında orman, ziraat ve botanik konularında çalışan çok sayıda bilim adamı 111 yıl süresince görev yapmışlardır. Bahçe temelde 3 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler: Uzak Doğu, Avustralya ve Yeni Zelanda, Kuzey Amerika olarak belirtilmektedir. Ağırlıklı olarak bu 3 yerden sağlanan bitkisel materyaller botanik bahçesine değişik tarihlerde dikilmişlerdir. Bir kısmı Batum koşullarına büyük ölçüde uyum gösterirken bazı bitkiler uyum sağlayamadıkları için habituslarında değişimler, özellikle boylarında ve dallanmalarında küçülme olmuştur. Bahçede bulunan bazı bitkiler tıbbi ve ıtri bitkilerdir. Bazıları ise endemik türlerdir.

Tüm yönleriyle çok yararlı olan ve Doğu Karadeniz Bölgesindeki iller ile Batum’u kapsayan ve doğal alanları gezmeyi amaçlayan bu geziye Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cahit BALABANLI , Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı ve kulübümüzün Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. İsmail DUTKUNER, Yenişarbademli MYO Müdür Yardımcısı ve Ormancılık Bölümü öğretim üyesi Canpolat KAYA ile kulüp başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ve çoğunluğu, Orman Fakültesi öğrencilerinden oluşan kulüp üyeleri katılmışlardır.

Yoğun işlerinden zaman ayırarak gezide bize eşlik eden, gezi öncesi ve sonrasında bize her türlü desteği sağlayan, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cahit BALABANLI’ya, Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı ve kulübümüzün Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. İsmail DUTKUNER’e çok teşekkür ederiz.

Ayrıca gezinin gerçekleşmesinde her türlü desteği sağlayan üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. Sayın  Hasan İBİCİOĞLU ve SKS Daire Başkanı Sayın Zümriye Irlayıcı ve Kulüpler Şube Müdürü Sayın Aslıhan Hatır’a teşekkür eder, şükranlarımızı sunarız.

 

 

 


Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Orman Fakültesi, 32260, Isparta
   Tel : +90 246 211 3833
   Fax : +90 246 211 3948
   E-posta : ormanf@sdu.edu.tr