20 Mart 2019 Çarşamba

Dünya Ormancılık Haftası Kutlamaları

25 Mart 2013 Pazartesi 15:10 tarihinde eklendi | 2455 defa okundu
Necati Cengiz ile Söyleşi

Dünya Ormancılık Haftası kutlamaları kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi ile Isparta Orman Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle bir konferans düzenlendi.

Orman Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cahit Balabanlı, son yıllarda çevre sorunlarının sıkça tartışıldığını, çevre kirliliğinin önlenmesi ve ormansızlaşmayla ilgili olarak ülkeler arasında ortak anlaşmalar imzalandığını söyledi. Ormancıların, çevre koruma ve orman kaynaklarının sürdürülebilirliği çalışmalarının yüzyıllardır var olduğunu ifade eden Balabanlı, “Çevre anlayışı ormancılığın başlangıcı ile aynı zamana rastlar. Yani ilk çevreciler ormancılardır. Dünya Ormancılık Gününün amacı, her yıl büyük miktarlarda yok olan orman alanlarının ve bu yok oluşun neden olduğu olumsuz etkileri tüm dünyanın dikkatine sunmaktır. Aynı zamanda Dünya Ormancılık Günü olarak kutlanan 21 Mart günü doğadaki uyanış ve dirilişin belirtisi, ilkbaharın yeniden doğuşunun başlangıcıdır.” dedi.

Balabanlı, konuşmasının devamında fakültenin vizyonunun disiplinler arası işbirliğine dayalı, çağdaş eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini yürüten, bilimsel çalışmaları uluslararası ilişkilerle geliştirerek sürdürebilir kılan, lider, dünyada saygın bir fakülte olmak olduğunu ifade etti.

Isparta Orman Bölge Müdürü Mehmet Sait Yorulmaz ise ormanların ulusal kaynaklar olduğu kadar aynı zamanda evrensel değer olduğunu söyleyerek “Ormanları korumak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir” diye konuştu. Türkiye’nin %27’sinin ormanlarla kaplı olduğunu belirten Yorulmaz, Türkiye’nin orman varlığını arttıran az sayıdaki ülkeler arasında yer aldığını, bu oranın artırılması gerektiğini toplum bilincinin oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Vali Yardımcısı Tahir Demir de Türkiye’nin çok iyi bir konuma sahip olduğunu belirterek “Türkiye’nin ağaçlandırma yapılacak çok fazla alanı var. Böylesine güzel bir ülkenin orman varlıkları daha fazla olmalı. Ülkemizin daha güzel, yaşanabilir hale gelmesi için milli politikaları hep birlikte harekete geçirmeliyiz” dedi.

Konuşmaların ardından Emekli Ağaçlandırma Genel Müdür Yardımcısı Necati Cengiz tarafından bir konferans verildi. Daha sonra yapılan biniş töreni ile unvanda yükselme kaydeden akademik personele binişleri giydirildi.

Profesörlüğe atanan Atila GÜL ve Doçentliğe atanan Süleyman GÜLCÜ, Samim YAŞAR, Yılmaz ÇATAL ile Mehmet EKER hocalarımzın binişlerini Isparta Vali Yardımcısı  Tahir DEMİR giydirdiler.

Aramıza yeni katılan ve Yardımcı Doçenliğe atanan Candan KUŞ ŞAHİN, Serkan GÜLSOY, İlhami Erah DÖNMEZ ve Şirin DÖNMEZ hocalarımızın binişlerini de dekanımız Prof.Dr. Cahit BALABANLI giydirdiler.

Ayrıca aramıza yeni katılan Araştırma Görevlisi arkadaşlarımız Ömer Ümit YALÇIN ve Ali ŞENOL'un binişleri Isparta Orman Bölge Müdürü Mehmet Sait YORLMAZ tarafından giydirildi.

Törenin ardından konuğumuz Necati Cengiz'in fotoğraflarından oluşan "Göller Yöresi Ormanlarımız ve Ormancılığımız" temalı fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

 


Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Orman Fakültesi, 32260, Isparta
   Tel : +90 246 211 3833
   Fax : +90 246 211 3948
   E-posta : ormanf@sdu.edu.tr