17 Temmuz 2019 Çarşamba

Orman Fakültesi’nde Kırgız Ormancılarına Eğitim Verildi

19 Nisan 2019 Cuma 18:32 tarihinde eklendi | 164 defa okundu

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (Food and Agriculture Organization-FAO) ile TMMOB Orman Mühendisleri Odası arasında yapılan ikili iş birliği anlaşması çerçevesinde, FAO tarafından Kırgızistan’da yürütülen “İklim Değişikliği Koşullarında Dağlık Orman ve Arazi Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi GCP/KYR/010/GFF” projesine Türkiye taraf olmuştur. Proje kapsamında, Kırgızistan Ormancılık Teşkilatında yer alan Orman Mühendisleri Türkiye’de teorik ve uygulamalı eğitim almaktadır. Bu amaç ile Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Orman Fakültesi ilgili projede yer alan hedef kitleye teorik bilgiler ile birlikte arazide ve laboratuvarda uygulamalı eğitim vermektedir.

“Orman Zararlıları ve Hastalıkları” konulu eğitim için Üniversitemize gelen Orman Mühendisleri Odası, Dış İlişkiler Danışmanı İsmail Belen ve Kırgızistan Orman Ekosistemi ve Korunan Alanları Geliştirme Dairesi Başkanı Adyrbekov Zhekshenbek başkanlığındaki 10 kişilik heyet ilk olarak Rektörümüz Prof.Dr.İbrahim Diler’i ziyaret etmişlerdir. Ziyaret sırasında Orman Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Yılmaz Çatal proje hakkında kısa bir bilgi sunmuştur. Üniversite Rektörümüz Prof.Dr.İbrahim Diler, Kırgız heyete üniversitemiz ile ilgili bilgi vererek, ikili işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Daha sonra konuşma yapan Kırgız Heyet Başkanı; Burada gördükleri uygulamalar ve aldıkları bilgilerden kendi ülkelerinde faydalı bir şekilde istifade edeceklerini belirterek, gösterilen yakınlık ve misafirperverlikten dolayı teşekkür etmiştir.

Gerçekleştirilen karşılıklı hediye takdiminin ardından konuk heyet, önce Orman Fakültesinde bulunan Entomoloji ve Bitki Hastalıkları Labaratuvarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Konuk heyete Orman Fakültesi labaratuvarlarında ve arazide böcek zararları ve bitki hastalıkları konusunda Prof.Dr.Mustafa Avcı, Prof.Dr. Hatice Tuğba Doğmuş Lehtijarvi ve Öğr. Gör. Dr. Ayşe Gülden Aday Kaya tarafından uygulamalı eğitim verilmiştir.

 


Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Orman Fakültesi, 32260, Isparta
   Tel : +90 246 211 3833
   Fax : +90 246 211 3948
   E-posta : ormanf@sdu.edu.tr