18 Mart 2019 Pazartesi

Söyleşi: “Ormancılıkta Meslek Yetki Yasası ve İstihdama Yansımaları”

02 Nisan 2014 Çarşamba 16:36 tarihinde eklendi | 2719 defa okundu

Söyleşi Orman Mühendisleri Odası Batı Akdeniz Şubesi Başkanı Vahdet Afşin KARACAN, ikinci başkan Ahmet VAROL ve yönetim kurulu üyesi Hasan Türker ARICAN’ın katılımıyla, Orman Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan Orman Fakültesi öğrencisi ve Orman Mühendisleri Odası Öğrenci Temsilcisi Erdi Bayrak, biz öğrencileri mezun olduktan sonra istihdamla ilgili zorlu bir mücadelenin beklediğini, bu kapsamda öğrencilerin meslek konusundaki bilgi düzeylerini arttırmak üzere odaya öğrenci üye olabileceklerini belirtti.

Orman Mühendisleri Odası Fakülte Temsilcisi ve Batı Akdeniz Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Hasan ALKAN konuşmasında “Meslek Yetki Yasası”nın orman mühendisliği ve orman endüstri mühendisliği bölümü öğrencileri açısından önemine vurgu yaparak katılımcılara teşekkür etti.

Konuşmasında Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cahit Balabanlı ise günümüzde rekabet kavramının önem kazandığını belirterek “Meslek Yetki Yasası” ile orman mühendislerinin ve orman endüstri mühendislerinin istihdam olanaklarının arttığını söyledi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Orman Mühendisleri Odası Batı Akdeniz Şube Başkanı Vahdet Afşin KARACAN, özel sektör uygulamalarının ormancılık ve orman ürünleri endüstrisinde gün geçtikçe arttığını belirterek yasanın ve bu yasaya bağlı çıkarılan yönetmeliklerin iyi öğrenilmesi gerektiği belirtti. Yasanın uygulama alanlarının genişlemesinin orman mühendisleri ve orman endüstri mühendislerine istihdam ve girişimcilik bağlamında yeni fırsatları sunacağının altını çizen KARACAN, öğrencilerin öğrenimlerine devam ederken yada mezun olduktan sonra odaya üye olmalarını, ruhsat alma ve serbest ormancılık büroları ve serbest orman ürünleri bürolarını kurma çalışmalarına önem vermeleri gerektiğini kaydetti.

Batı Akdeniz Şubesi ikinci başkanı Ahmet VAROL, konuşmasında, ormancılık büro ve şirketlerinin farklı faaliyet alanlarından örnekler vererek özellikle bu kuruluşların bazı iş kollarında uzmanlaşması gerektiğini belirti.

Hasan Türker ARICAN, özel orman fidanlıklarının orman mühendislerince kurulabileceğini ancak bu noktada pazarlama olanaklarını iyi araştırılması gerektiğini dile getirdi.

Söyleşi kapsamında öğrencilerin soruları yanıtlandı.

 


Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Orman Fakültesi, 32260, Isparta
   Tel : +90 246 211 3833
   Fax : +90 246 211 3948
   E-posta : ormanf@sdu.edu.tr